ПОСІБНИК «ЖИВІ ПИСЬМЕННИКИ: БАТЬКАМ»
Для батьків, які прагнуть заохотити дітей читати саме через практику родинного читання та книжкового дозвілля, ГО «Смарт освіта» та ДУ «Український інститут книги» пропонують практичні посібники «Живі Письменники. Батькам» видання 2019 та 2021 років.
Посібники містять:
  • описи п'ятдесяти книжок сучасних українських письменників;
  • запитання для бесід із дитиною за кожною книжкою;
  • ідеї для спільних ігор;
  • коментарі психолога.
Видання 2019 розраховано на батьків дітей віком 6–10 років. У ньому рекомендовані книжки для дітей різного рівня читацької компетентності – як для тих, хто тільки починає читати, так і для вправних читачів. Посібник «Живі Письменники. Батькам» 2021 року пропонує ширший набір тем для роздумів та категорії читачів:
  • 6–10 років;
  • 10–14 років.
Також біля опису окремих книжок розміщено QR-к

Всі 26 серій дитячого серіалу «Говоримо українською» вже доступні для перегляду. Вивчайте правила та особливості, властиві українській мові разом з дітьми. Цей анімаційний проєкт створено телеканалом ПЛЮСПЛЮС за підтримки Міністерства культури України для популяризації української мови серед дитячої аудиторії. До проєкту були залучені мовознавець Олександр Авраменко та психологиня Світлана Ройз.

wym-1699427767728

Поки Україна мужньо відбиває атаки російської армії, найбільше страждають діти. Якщо ви в укриттях, бомбосховищах чи в евакуації, психологи радять читати дітям книжки. Книжки заспокоюють, заколисують, знижують тривожність. Видавництво Ранок, Видавництво Старого Лева, Bookchef, Братське, Рідна мова, Богдан, Крокус, Гамазин виклали у вільний доступ дитячі книжки для читання, щоб підтримати дітей у найскладніші часи. Ми зібрали їх для вас.



«Читайте повільно, розмірено, заохочуйте колективні читання у групах, залучайте голоси дорослих різного віку та старших дітей», — радять експерти з читання Barabooka.

https://osvitoria.media/opinions/knyzhka-zaspokoyuye-shho-pochytaty-dytyni-poky-tryvaye-vijna/

Йоанна Ліндбhttps://osvitoria.media/opinions/knyzhka-zaspokoyuye-shho-pochytaty-dЯк навчити дитину читати: покрокова інструкція для батьків та топ-книг для читачів-початківців

Книга - найкращий подарунок

Коли діти читають якісну літературу — це чудово! Вони поринають у світ нових історій, знайомляться з добрими героями, на котрих хочеться бути схожим, формують свій світогляд.

Є у Львові видавництво «Ірбіс Комікси», яке видає українською мовою чудові всесвітньовідомі комікси для дітей та молоді Директорка Видавництва, Мар'яна Кондзелка, вважає, що завдяки коміксам можна дізнатися про світ навколо легко, цікаво та швидко.

Радимо батькам переглянути презентації, які допоможуть обрати книгу.

bit.ly/3XkSnEQка посада у шведському королівстві)

  • Читайте дитині вголос, навіть після того. Як вона навчилася читати самостійно.
  • Обговорюйте з дитиною прочитане «Що сподобалося?», «Що було нудним і чому?»
  • етельно добирайте книжки до читання з дитиною, і не лише з того що ви читали в дитинстві. Шукайте з поміж сучасних видавничих новинок, адже вони ближчі сучасним дітям.
  • Читайте самі, адже дитина наслідує дорослих, а надто батьків, а не лише робить те, що ті їй скажуть.
  • Обговорюйте з дитиною зокрема, й ті книжки, які ви читали для себе. Розкажіть дитині, як вони на вас впливають, чим захоплюють.
  • Організуйте дитині візит до бібліотеки. Нехай вона пізнає, яке воно королівство книжок, де мешкають книги, книжки, книжечки.
  • Читайте дитині не лише художню літературу, спробуйте будь-що, аби воно було текстом. Скажімо, візьміть кулінарну книгу і приготуйте щось разом із дитиною за одним із прочитаних рецептів.
  • Використовуйте для читання з дитиною книжки різних форматів - паперові, електронні, аудіо книжки.








https://shkilna-biblioteka2.webnode.com.ua/storinka-dlya-batkiv/?_gl=1*jomfa*_ga*MjExMTg1NDgzLjE2MzYwMTM3ODc.*_ga_YSX1HV0KT8*MTY3ODc4NzMwNy42LjEuMTY3ODc4NzMxMS41Ni4wLjA&fbclid=IwAR1coLaQLVDcAfd-Sx2oOEmvY0HugtowmvLn77olMVjT0-zdz3UctMI_VMc#:~:text=%D0%9F%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%20%D0%B1%D0%B0%D1%82%D1%8C%D0%BA%D0%B0%D0%BC%20%D0%B2%D1%96%D0%B4,%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%BD%D1%96%2C%20%D0%B0%D1%83%D0%B4%D1%96%D0%BE%20%D0%BA%D0%BD%D0%B8%D0%B6%D0%BA%D0%B8.



27 січня світ згадує жертв Голокосту — жахливої трагедії єврейського народу, яка, як свідчать майже 80 років історії, не навчила людей, що саме ненависть до «інакшості» призводить до темряви, болю, смерті.
Як розповісти дітям про Голокост та інші злочини проти людства, розповідає психологиня: Дона Меттьюз.

Вчить толерантності, повазі та інклюзії.

Голокост — драматичний урок про життєву необхідність поваги до кожної людини, незважаючи на її расу, релігію, вік, рівень статків, або будь-що, що може відокремити її від інших.

Ілюструє небезпеку, яку несе мова ненависті. Це допомагає дітям зрозуміти страшну силу мови ненависті, як вона грає на страхах людей, змушує їх, повільно, але впевнено, діяти, виходячи з власних упереджень.

Інформує дитину коректно. Ваші діти все одно про це почують, тому краще б вони дізналися від вас точні факти, без перебільшення, без прикрашення, коли ви можете попередити появу страхів чи неправильного розуміння обставин, причин, наслідків.

Підтримує в дитині стійкість. Здається, що повинно бути навпаки, але насправді діти менш тривожні, коли вони дізнаються більше про небезпеки світу навколо. Діти непокояться, коли чують чи бачать події, які поза їхнім контролем, а також якщо відчувають, що дорослі тримають щось в секреті від них, навіть якщо при цьому намагаються захистити дітей.

Запобігає повторенню історії в майбутньому. Якщо діти дізнаються про те, як почалися переслідування, як вони набули свого масштабу, вони розумітимуть наслідки етнічної ворожнечі, антисемітизму, сексизму, расизму та інших форм нетолерантності. Я навіть скажу, що це найголовніший урок, який повинні засвоїти діти заради майбутнього нашої планети.

Як говорити з дітьми про Голокост

Враховуйте вік дитини

Говорити про важливі речі потрібно, але, наприклад, 6 років — це зарано для того, аби змальовувати дитині страшні подробиці про дітей, яких відправляли у душову, де труїли газом. Діти в такому віці дуже вразливі, емпатичні, мають чутливу уяву. Така подача може травмувати їх. Більшість матеріалів про Голокост, розроблена Меморіальним музеєм Голокосту в США, розрахована на дітей від 11-12 років. Фахівці вважають, що 8 років — найнижча межа, але якщо дитина запитала, то незалежно від її віку ви мусите дати відповідь.

Контролюйте власні емоції

Говоріть спокійно і впевнено. Діти повинні відчути, що з вами вони у безпеці. Для початку спробуйте відповісти коротко. Якщо ви почнете повільно і будете слухати, ви зрозумієте, скільки інформації потрібно дитині.

Будьте чесним і позитивним

Визнайте важку реальність. Не давайте дитині більше інформації, ніж їй потрібно знати, але й не підсолоджуйте історію. Діти цінують чесність, це також допомагає їм почуватися більш впевненими у світі, повному небезпек.

Слухайте, підтримуйте

Іноді дитина не може сформулювати тих питань, які її хвилюють. Якщо їй менше 12 років і вона питає: «Чому стався Голокост?» вона, скоріш за все, насправді хоче спитати: «Чи може це трапитись з нами?» В такому разі потрібна коротка і заспокійлива відповідь: «Голокост трапився давно, коли людям дозволяли чинити зло іншим людям. У нас сьогодні є закони, які не дозволяють цього, у нас є поліцейські і судді, які працюють, аби нас захистити».

Підносьте толерантність

Початок Голокосту — це урок про толерантність. Подумайте про булінг та інклюзію у світі вашої дитини, у вашій громаді. Можна навести приклади про інклюзію дітей з фізичними чи розумовими відмінностями.

Говоріть про тиск однолітків

Є проблема з тиском друзів. Вам потрібно говорити про роль захисників жертв переслідувань. Про те, що людина не повинна коритися тискові, що потрібно виступати проти несправедливості, яку ми зустрічаємо у нашому повсякденному житті, навіть якщо жертва несправедливості — не ти.

Контекст Голокосту

Тільки коли ваши діти у середній чи старшій школі, вони мають необхідний апарат знань, щоб сприйняти подробиці історично-соціального контексту Голокосту. Тоді-то і є сенс розкрити їм страшні деталі цього злочину проти людства та допомогти дітям зрозуміти їхню громадянську відповідальність за увагу до теми прав людини.

Протидія

Подумайте разом з дитиною, щоб ви могли зробити для поширення ідей та практик толерантності. Наприклад, щодня робити якусь добру справу для когось. У вашій громаді можуть бути діти та родини з меншин, чи з маргіналізованих категорій, яким потрібні розуміння та інклюзія.

Творче вираження

Допоможіть дитині знайти якесь творче вираження почуттів: через музику, візуальні мистецтва, креативне письмо тощо. Творчість дарує полегшення і силу.

Любов сильніша за ненависть

Прийміть і підтвердіть, що у вас та вашої дитини є мотиви відчувати гнів та страх, але допоможіть дитині іти далі через конструктивні дії проти булінгу, лицемірства, упередження, стереотипів. Вірте у стійкість вашої дитини: так, це жорстокий світ, але уроки минулого допоможуть дітям потім створити більш безпечний та добрий світ.

Ваш приклад

Будьте самі прикладом толерантності, поваги та громадянської залученості. Це, мабуть, найкраще для того, аби урок Голокосту був назавжди засвоєний дітьми. Будьте самі уважні до проблем соціальної справедливості, будьте політично активним, долучайтеся до благодійності, віддавайте добро, робіть світ кращим вже сьогодні.




ШКІДЛИВИЙ КОНТЕНТ В ІНТЕРНЕТІ: ЯК БАТЬКАМ ПРОТИДІЯТИ ЙОГО ВПЛИВУ НА ДИТИНУ?

На сайті Інституту модернізації змісту освіти зʼявилися електронні (pdf) версії підручників для 5 класів НУШ.

Вони доступні за цим посиланням.

Зокрема, там є підручники з таких освітніх галузей: мовно-літературна, математична, громадянська та історична, здоровʼязбережувальна, мистецька, природнича, інформатична, технологічна.




Школярики

Було б надзвичайно добре, щоб одне з чудес – книга, зайняла в кожній родині чільне місце.

Давайте задумаємося, зробити книжку другом дітей і своїм помічником у вихованні. Це довга й копітка справа, отже, щоб досягти успіху, доведеться діяти терпляче і вдумливо.

З чого почати? Найперше, ознайомитися зі змістом багатьох дитячих книжок. Це допоможе краще зрозуміти дитячий світ, порівняти свою дитину з ровесниками.

Книжки для молодших школярів купують, як правило, дорослі. Раджу перш ніж придбати дитині книжку, перегляньте її самі, прочитайте анотацію одразу визначити, про що книжка, кому вона адресована, як оформлена.

Якщо дитина починає щойно читати, намагайтеся купувати тоненькі книжки з великими малюнками.

Виховуючи в дитині читача, дбайте, щоб з малку в неї створювався читацький досвід.

Добираючи книжки дітям, треба добре знати дитячу літературу, її виховні можливості.

Як привчити малюка до читання?

Не підганяючи, не вдаючись, до примусу. Добирати літературу треба таку, від якої малюкові справді буде важко відірватися – ту, що відповідає його вікові та вподобанням. Книгам має нести щось нове, невідоме раніше. А читання (спочатку разом із мамою чи татом) приносить радість.

Можна вдатися до хитрощів, запропонувавши: «Я читатиму майже всю сторінку, а ти лише перший чи останній рядок» або «Я митиму підлогу, а ти читатимеш уголос для нас обох». Дитина вчитиметься читати швидше їй це буде цікаво. І звичка читати поступово закріпиться.

Які книжки і в якому віці?

У дитячому віці варто давати маляті книжки-гармошки – із твердими обкладинками чи й сторінками. Коли дитина вчиться говорити, вона називає й переповідає побачене.

Й одразу потрібно привчати до акуратності. Щоб згодом не перейматися через зіпсований том із повного зібрання творів улюбленого автора. Дошкільнята полюбляють казки, віршики, які легко вивчити напам’ять, а потім «читати», водячи пальцем по рядках.

У перших класах цікавість до книжки подекуди спадає: надто багато нових вражень. Заохотити дитину можна новинками. Саме зараз вирішується: віддаватиме дитина перевагу телевізору чи книжці.

Згодом дитину приваблюватимуть розповіді про однолітків, тварин, якісь пригоди. Ми маємо впливати на формування смаків та інтересів. У цьому допоможе книга.

Якщо й потому зацікавленість книгою не виникає, час втрачено. Але не безнадійно. Потрібно влаштовувати при дитині дискусії щодо прочитаного; «випадково» залишати свою книгу розкритою на найцікавішому місці; уважно вислухати дитину, коли вона переповідає прочитане, пробудити в цій читацький інтерес.

«Ковтання» не зашкодить ?

Не потрібно докоряти дитині за потяг до книжки, не просити бібліотекаря обмежувати надто ревного читача. Просто чіткіше спрямувати його інтереси.

Деякі підлітки «ковтають» усе, що потрапить на очі. Отож потрібно подбати, аби «під рукою» було саме те, що треба. А потім разом обговорити прочитане.

Допоможіть дитині полюбити читати

Рекомендації батькам

Дитина розпочинає своє знайомство зі світому колі своєї родини. І звісно, батьки посідаютьголовне місце у вихованні та формуванні цінніснихорієнтацій, світогляду, знайомлять з нормамиповедінки, трудовими навичками.

Тож, шановні батьки, саме від вас залежить формування читацьких інтересів та культуричитання вашої дитини. А для цього:

1. Як тільки ваша дитина навчиться читати,познайомте її з першою книжкою для самостійного читання.

2. Поцікавтесь, чи зрозуміла дитина прочитане.

3. Обговорить з нею книжечку.

4. При обговорені прочитаного не наполягайтена своїй думці.

5. Поясніть незнайомі слова і розкажіть прословники.

6. Контролюйте тематику читання.

7. Коли радите дитині прочитати якусь книгу,то знайдіть час прочитати її самим.

8. Вчить дитину бережливого ставлення докниги, як до безцінного скарбу.

9. Створіть власну бібліотеку.

Як вибрати книжку малюку і про що читати?

Для того, щоб дитина полюбила книгу та читання, багато чого залежить від батьків. Від того, які книжки з’являються на книжковій полиці у дитини, залежить те, яким читачем, знавцем гарної літератури він стане в майбутньому. Книг зараз видають багато, але досить часто це “порожнє” читання, з помилками у текстах, з поганими, незрозумілими малюком ілюстраціями, з неякісним перекладом та друком . Вибираючи книгу, уважно перегляньте видання, ілюстрації ,тексти, палітурку. Головна умова у виборі книжок для найменших читачів – 70% площі сторінки повинна займати ілюстрація. Діткам від року до двох важко сидіти на місці і слухати тексти, а якщо у книзі красиві, привабливі ілюстрації, то малюк обов’язково зацікавиться такими яскравими картинками. Так що ілюстрації при виборі книжки для найменших – це перше, на що треба звернути увагу при виборі книжки. Дитині сподобаються книжки з яскравими, веселими кольорами - червоним, помаранчевим, жовтим. На полу тони, змішані кольори людина реагує лише після 7 років! Це треба пам’ятати при виборі книжок.

Потрібно, щоб у книгах для дітей до 3 років малюнки були зрозумілими. Якщо мова йде про котика і півника, то дитина на малюнку повинна впізнати саме котика і півника, а не якусь іншу тваринку. На обличчях героїв книги повинно бути чітко промальовано емоції,композиція на малюнку повинна бути простою ( приклад малюнки Володимира Сутєєв ).

Для малят від 1 до 3 рочків читайте прості вірші, забавлянки, заклички, народні пісні. Вибирайте класичних поетів – Івана Неходу,Платона Воронька, Марію Познанську, Наталю Забілу, Лесю Антонову, Агнію Барто, Корнія Чуковського, Самуїла Маршака, Бориса Заходера . Обов’язково купуйте малюкам казки. З текстів казок дитина навчиться народної мудрості, зрозуміє оточуючий світ. Обирайте прості казки: Колобок, Курочка Ряба, Рукавичка, Теремок, Ріпка, Котик і Півник, Солом’яний бичок, Колосок.

Читайте дитині 15-30 хвилин в день. Намагайтесь читати в один і той же час, наприклад на ніч. Обговорюйте з малюком героїв казки, байки. Привчайте малюка до культури читання, на назву і обкладинку книги. Вибирайте для малюків веселі історії, з оптимістичним завершенням, з позитивною думкою. Такі книжки навчать малюків не розгубитись в складних ситуаціях, позитивно думати, не скиглити.


Як стати батьками читаючої дитини

Подавайте дитині приклад, читаючи книги, газети та журнали.

Батьки дуже засмучуються, якщо їх дитина не любить книжки і не хоче читати, але при цьому не здогадуються, що причина цього криється в них самих.

Читайте з дитиною щодня.

Добра традиція - читання вголос залишає спогади на все життя. Читайте один одному по черзі. Читайте дитині перед сном.

Вибирайте для читання книги, які цікаві дитині, а не Вам.

Читайте книги, що описують ситуації, які зустрічаються в його житті–наприклад, книжка про природу буде сприйнята на «ура», якщо дитина перед цим побував у лісі.

Оточуйте дитину книгами.

Якщо дитина живе в оточенні книг, вони стають обов'язковою частиною його життя. Підпишіть дитину на дитячий журнал - він повинен звикнути, що щомісяця отримуватиме чудовий подарунок, оскільки читання приносить задоволення .

Читайте повільно і голосно.

Не поспішайте, додайте драматичності і виразності Вашому голосу. Задавайте питання про прочитане. Робіть паузи в читанні, щоб дитина могла запитати вас про незрозумілі місцях і обдумати прочитане.

Читайте книги знову і знову.

Діти люблять перечитувати улюблені історії, тому що вони знають, що станеться з героями далі. Ви можете записати своє читання на магнітофон, щоб дитина могла прослухати улюблену книжку тоді, коли він цього захоче.

Не тисніть на дитину.

Дитина іноді може не хотіти читати. Не змушуйте його робити це–читання має бути задоволенням, а не обов'язком.

Дозволяйте дитині самій вибирати книги в магазині або бібліотеці.

Показуйте свою зацікавленість.

Обов'язково слухайте, як дитина читає сама, вона повинна відчувати інтерес старших . Якщо дитина захопилося якоюсь темою ( пригоди , книги про тварин тощо) або автором, запропонуйте йому потрібну літературу.

РЕКОМЕНДАЦІЇ БАТЬКАМ ЩОДО РОЗВИТКУ ЧИТАЦЬКОГО ІНТЕРЕСУ У ДІТЕЙ.

1. Прищеплюйте дитині інтерес до читання з раннього дитинства.

2. Вибирайте яскраві по оформленню і цікаві за змістом книги.

3. Систематично читайте дитині.

4. Обговорюйте в родині прочитану дитячу книжку.

5. Розповідайте дитині про автора прочитаної книги.

6. Радьте своїй дитині книги свого дитинства.

7. Влаштовуйте вдома дискусії щодо прочитаних книг.

8. Оформляйте, по можливості, вдома дитячу бібліотеку.

9. Виховуйте дбайливе ставлення до книги.

10. Даруйте дитині книги із дарчим надписом, теплим побажанням.

Кол-во просмотров: 0

Комментарии